Menu

Karnede Türkçe 2 Olursa Takdir Teşekkür Alınır mı?

Yeni müfredata göre takdir teşekkür almak isteyen öğrencilerin karne notlarından Türkçe, Dil ve Anlatım derslerinin 3 olması gerekiyor. Öğrenciler yıl boyunca derslerine büyük ilgi ve alaka gösterirken takdir teşekkür belgesi almak için not ortalamasının yeterli olması gerekiyor.

Türkçe, Dil ve Anlatım dersleri Türkçemizle alakalı olduğu için çok önemlidir. Dilimizi en doğru ve yalın halde kullanırsak, öğrendiğimiz bilgileri en iyi şekilde değerlendirmiş oluruz. Konuşmayı bilmeden bilgi sahibi olmamızın ne faydası vardır. İş mülakatları, toplantılar, projeler ve çalışmalarda etkili dilimizi kullanırız. En temel dersimiz okuma-yazma ve dilimizi en iyi şekilde kullanmaktır. Türkçe dersinde başarılı olduğumuz takdirde takdir teşekkür almak için hiçbir engelimiz kalmıyor.

Türkçe 2 Olursa Takdir Teşekkür Belgesi Alınır mı?

Türkçe, Dil ve Anlatım derslerimiz bizim için önemlidir. Türkçe ilköğretim de yer alırken, Dil ve Anlatım lise eğitiminde karşımıza çıkıyor. Belge almak istiyorsak eğitim hayatımız boyunca iki dersimiz en az 3 olması gerekiyor. Dilini iyi tanımayan öğrenmemiş bilgisinin belge alması çok abes durum olurdu.

Sevgili öğrenciler takdir ve teşekkür belgeleri sizi ve ailenizi onurlandırabilir, sahip olmak istiyorsanız dilinize hakim olmalısınız. Türkçe dersiniz iki olursa belge alamazsınız. Bunun için Türkçe dersine çok çalışmanız ve notunuzun en az 3 olması gerekiyor. Diğer derslerinizden 2 olsa dahi belge alabilirsiniz.

Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır

Türkçe, dil ve anlam bilgisi olmak üzere ikiye ayrılır. Öğrenciler okuma, yazma, anlama bilgisini bu derste öğrenirler. Doğrudan diğer dersleriniz de etkileyecektir. Kullanma ve bilgi edinme, kavrama, analiz ve sentez yapabilme alışkanlıklarınız Türkçe dersi ile olur. Anlama ve yorumlama kabiliyetinizi geliştirerek okuduğunuzu anlayabilir kendinizi geliştirebilirsiniz.

Türkçe dersinde soru-cevap çok önemlidir. Konulara göre soru-cevap yaparak kendinizi geliştirebilir, anlama yeteneğinizi arttırabilirsiniz. Sözcükler, sözcük grupları, kelimelere yoğunlaşmalısınız. Boş vaktinizde sözlükteki kelimelere bakarak kelime hazinesini geliştirebilirsiniz.

Okulda Türkçe dersinde öğretmeni hür dikkat dinlemelisiniz. Uyarıları dikkate alarak, önemli yerlerin altını kırmızı kalemle çizerek notlarınızı genişletebilirsiniz. Anlatılanlar benzerlik ve zıtlıklarla mukayese edebilme bilincinizi geliştirecek. Konular işlenirken dikkatinizi ne kadar verirseniz öğrenme becerinizde o kadar gelişecek. Diğer derslerde doğrudan Türkçe ile ilişkilidir. Yazılı ve sözlü olan tüm dersler anlama kabiliyetinin geliştirilmesi ile alakalıdır.